Press "Enter" to skip to content

Açıköğretim Uluslararası İlişkiler Okumalı mıyım?

Açıköğretim öğrencilerinin sıklıkla tercih ettikleri diğer bir bölüm olan Uluslararası İlişkiler bölümü, dört yılda tamamlanabilecek bir lisans programıdır. Uluslararası İlişkiler bölümü Türkiyedeki ve tüm dünyadaki toplumsal, siyasal, tarihsel ve ekonomi konulardaki değişiklikleri takip edip, onları analiz etmek, dünya genelindeki tüm ülkelerin aralarındaki ilişkileri anlamlandırmak, ülkeler arasındaki sorunları analiz etmek ve çözüm üretmek gibi bir çok konuyu öğrencilerine kazandırmayı hedeflemektedir. Açıköğretim fakültesi Uluslararası İlişkiler bölümü mezun olan öğrencilerinin ülkelerin arası gerçekleşen karmaşık etkileşimi baz alarak, tüm bu bilgileri iyice analiz edebilecek kapasiteye sahip olmasını amaçlamaktadır.

Anadolu Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi ve Atatürk Üniversitesi Açıköğretim fakültelerinde bulunan Uluslararası İlişkiler bölümü öğrencilerine devletin uluslararası görevlerinde, diplomatik konularla ilgili tüm devlet dairelerinde, sivil toplum örgütlerinde, uluslararası şirketlerde yer ve görev alabilmeleri için sıkı bir öğretim vermektedir. Açıköğretim fakültesi Uluslararası İlişkiler bölümü mezunlarının tüm dünya genelindeki ülkeler arası ilişkileri sentezleyebilen, bu ilişkiler hakkında kendi düşüncesini söyleyebilen, birden fazla lisan konuşabilen, sürekli öğrenmeyi kendisine hedef edinmiş bilinçli ve erdemli bireyler olmalarını istemektedir.

Uluslararası İlişkiler İş Olanakları

Anadolu Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi ve Atatürk Üniversitesi Açıköğretim fakültelerindeki Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun olan öğrenciler Dış İşleri Bakanlığı’nın yanı sıra tüm devlet dairelerinde ve özellikle uluslararası devlet kurumlarında, uluslararası hizmet veren özel sektör şirketlerinde görev alabilirler. Ayrıca eğitimine devam etmek ve akademik kariyer yapmak isteyen genç mezunlar, yüksek lisans ve doktora yaparak kendilerini geliştirebilirler.

Uluslararası İlişkiler Hakkında Sık Sorulan Sorular

Üniversitelerin Açıköğretim fakültelerinde Uluslararası İlişkiler bölümü okumak isteyen ve bu bölümle ilgili soruları olan adaylar sık sorulan dört soruya ve cevabına aşağıdan ulaşabilirler.

Uluslararası İlişkiler bölümü kaç yıllık?

Uluslararası İlişkiler bölümü, Açıköğretim fakültesine sahip olan tüm üniversitelerde dört yıldan oluşan bir lisans programıdır.

Uluslararası İlişkiler bölümü maaşları?

Devlet memuru olunduğunda devletin her kademesinde olduğu gibi Uluslararası ilişkiler mezunu kişilerin de maaşları bir yere kadar artacaktır. Özel sektör devlet dairelerine oranla, daha fazla maaş kazanılabilecek şirketlerden oluşmaktadır. Ortalama olarak Uluslararası İlişkiler mezunu 2000-4000 TL arası bir maaşla işe başlayıp, yaklaşık 10 yıl içinde de 9000 TL’nin üzerinde rahat bir şekilde maaş alabilir.

Uluslararası İlişkiler dersleri kolay mı?

Birçok Açıköğretim öğrencisi aöf uluslararası ilişkiler çıkmış sorular ve aöf uluslararası ilişkiler ders notları ya da aöf uluslararası ilişkiler kitapları ile sınavlara hazırlanarak bu bölümden mezun olabilmektedirler.

Uluslararası İlişkiler bölümü puanları?

Açıköğretim uluslararası ilişkiler okumak isteyen öğrenciler 225 – 250 arası bir puan alıp, kayıt tarihlerini kontrol edip, açıköğretim kayıt tarihleri içinde kayıt olabilirler.

Bu sorulardan farklı merak ettiğiniz tüm sorunları yorum bırakarak belirtebilirsiniz.

Açıköğretim Uluslararası İlişkiler bölümünün dışında diğer sık tercih edilen açıköğretim bölümlerden bazıları da İktisat ve Kamu Yönetimi‘dir. Açıköğretim Kamu Yönetimi Okumalı mıyım? diyen tüm öğrenciler bu yazıyı da inceleyebilirler.

2021 Açıköğretim Kayıt Tarihleri Açıklandı

ÖSYM’nin, 2021 YKS tercih sonuçlarını açıklamasının ardından üniversite adayları heyecan içinde Açıköğretim kayıt tarihlerini bekliyordu. Öğrencilerin heyecanlı bekleyişi Anadolu Üniversitesi’nin 2021 Açıköğretim kayıt tarihleri hakkındaki…

2021 Açıköğretim Sınav Tarihleri Ne Zaman?

Milyonlarca açıköğretim öğrencisinin pandemi sürecinde merak ettiği 2021 Açıköğretim Sınav Tarihleri Ne Zaman? sorusuna Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’tan yanıt geldi. Ziya Selçuk, açıköğretim sınav…

Açıköğretim TYT Baraj Puanı Kaç?

Bildiğiniz üzere Açıköğretim Fakülteleri, ön lisans bölümleri (2 yıllık bölümler) ve lisans bölümleri (4 yıllık bölümler) şeklinde ikiye ayrılmaktadır. Bu bölümlere gidebilmek için baraj puanını…

Açıköğretim Uluslararası İlişkiler Okumalı mıyım?

Açıköğretim öğrencilerinin sıklıkla tercih ettikleri diğer bir bölüm olan Uluslararası İlişkiler bölümü, dört yılda tamamlanabilecek bir lisans programıdır. Uluslararası İlişkiler bölümü Türkiyedeki ve tüm dünyadaki toplumsal,…

Açıköğretim Kamu Yönetimi Okumalı mıyım?

Anadolu Üniversitesi‘nin en ilgi gören bölümlerinden biri olan Kamu Yönetimi, dört yıllık bir lisans programıdır. Anadolu Üniversitesi‘nin yanı sıra İstanbul Üniversitesi ve Atatürk Üniversitesi Açıköğretim Fakültelerinde…

İlk yorum yapan siz olun!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.